W kioskach oraz salonach Empik można już kupić najnowszy, majowo-czerwcowy numer magazynu do nauki języka angielskiego "English Matters".
Tym razem można w nim znaleźć czternaście artykułów podzielonych na siedem działów. I choć zawsze sięgam po niego z dużym zainteresowaniem, bieżące wydanie wyjątkowo mi się spodobało.
This & That
Na rozgrzewkę dostajemy dwa krótkie artykuły - jeden o quizach organizowanych w brytyjskich pubach, a drugi o niezwykłych, a jednocześnie nieco dziwacznych zwierzętach, takich jak dziobach czy palczak madagaskarski.
People & Lifestyle
Najciekawszymi artykułami z tego działu niewątpliwie są te poświęcone telewizyjnym programom typu reality show, podczas których uczestnicy walczą o przetrwanie na bezludnych wyspach (Survivors – an Encounter with Reality?), a także historii prostytucji oraz stosunku do "najstarszej z profesji" w różnych kulturach (Prostitution in the World). Z zainteresowaniem przeczytałam również tekst poświęcone wszechstronnie utalentowanej Vanessie Mae, która kilkanaście lat temu zachwyciła świat grą na skrzypcach, a w tym roku reprezentowała Tajlandię w narciarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Sochi (Mae Heyday).
Culture
Cały dział w tym numerze jest świetny. Jako apperitif dostajemy artykuł, w którym opisane są poszczególne świadczenia socjalne w Wielkiej Brytanii oraz kontrowersje, jakie narastają wobec przyznawania ich imigrantom z zagranicy (For Whose Benefit?). Następny jest tekst poświęcony staronordyckiej mitologii, z którego można dowiedzieć się co nieco o najważniejszych bóstwach i dawnych wierzeniach Wikingów (The Norse Myths). A na koniec wisienka na torcie i jeden z moich ulubionych tematów - krótka biografia Elżbiety I (The Flame-Haired Monarch).
Kolejne trzy działy zawierają po jednym artykule. W sekcji Language przeczytamy artykuł poświęcony słowom określającym dźwięki onomatopeiczne w języku angielskim oraz ich zestawienie z ich odpowiednikami w innych językach. W dziale Science znajduje się tekst, który z entuzjazmem przywitają fani filmu "Jurassic Park" - jest w nim mowa o odkryciach, dzięki którym istnieje szansa na odrodzenia gatunków, które wyginęły już dawno temu. I w końcu dzięki kategorii Travel wzbijemy się aż do chmur i prześledzimy nie zawsze godne pochwały zachowanie pasażerów samolotów.
Leisure
Na zakończenie dostajemy dwa artykuły, jeden poświęcony gastronomii molekularnej, dzięki której można tworzyć prawdziwe cuda na talerzu. Jest w nim także zamieszczony przepis, jak stworzyć miodowy kawior (Molecular Cuisine - a Blend of Technology and Emotion). Drugi z kolei to szybki rzut oka na brazylijską piłkę nożną (Football in Brazil – a National Passion).
Jak w każdym numerze, tak i tym razem do każdego artykułu został dołączony słowniczek zawierający trudniejsze zwroty, a sześć artykułów można wysłuchać w wersji audio dzięki dołączonym do nich kodom. Wystarczy wpisać je na stronie wydawnictwa Colorful Media lub zeskanować przy użyciu odpowiedniej aplikacji na telefonie komórkowym.
Do mnie jeszcze nie dotarł, a widzę kilka ciekawych tematów.
OdpowiedzUsuńLubię rosyjskie czasopisma, zawsze znajdzie się jakiś ciekawy temat.
OdpowiedzUsuńNa pewno kupię sobie ten numer. Najbardziej ciekawi mnie artykuł o Vanessie Mae.
OdpowiedzUsuń