Top 10: Z sercem, lecz bez romansu (część druga)

Nie przemawiają do mnie przesłodzone miłosne zestawienia, jakie często pojawiają się z okazji walentynek. Dlatego kontynuując wątek „Z sercem, lecz bez romansu”, którego pierwszą część znajdziecie TUTAJ, przygotowałam dla Was zestawienie książek, w których serce owszem pojawia się, ale nietypowo. Mamy tu trochę historii i biografii, szczyptę reportażu i co nieco fantastyki.


1. „Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów” Tom Clavin, Bob Drury


Serce wszystkiego, co istnieje. Nieznana historia Czerwonej Chmury, wodza Siuksów to – nie waham się użyć tego słowa – porywająca historia niezwykłego człowieka, którego talent polityczny, dalekowzroczność oraz zdolności przywódcze i strategiczne wyniosły na szczyt społecznej drabiny i które pozwoliły na walkę o interesy Indian na tyle skuteczną, na ile było to wówczas możliwe. To także bogaty i plastyczny obraz przedstawiający kontrast między życiem Indian na Wielkich Równinach nietkniętych wpływem białego człowieka oraz nieuchronnymi zmianami wynikającymi z zachłanności kolonistów na nowe ziemie.

2. „Serce królowej” Elizabeth Chadwick


Serce królowej to drugi tom beletryzowanej biografii Eleonory Akwitańskiej. Rozpoczyna się tam, gdzie kończy się Pieśń królowej. Po unieważnionym małżeństwie z królem Francji, Ludwikiem VII, Alienor poślubia młodego, dumnego króla Anglii, Henryka II. Pierwsze wspólne lata upływają wręcz sielankowo, na świat przychodzi następca tronu, a za nim następne dzieci. Idealny obraz małżeństwa i wierności Henryka upada jednak, gdy ten sprowadza na dwór swego nieślubnego syna. Przestaje też kryć kolejne romanse.

3. „Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii” Anna Mateja



Opis wydawcy:
Na świecie pierwszy udany przeszczep nerki przeprowadził w 1954 roku doktor Joseph Murray. W Polsce dokonał tego dwanaście lat później profesor Jan Nielubowicz ze swoim zespołem. Dziś przeszczepia się prawie wszystkie narządy, a skomplikowane przeszczepy wielotkankowe to niemal codzienność. Jednak ta dziedzina medycyny wciąż wzbudza emocje i kontrowersje. Owiana mitami, dla wielu jest etycznie niejednoznaczna.

Anna Mateja zabiera nas na sale operacyjne i pozwala obserwować zmagania wybitnych polskich chirurgów, którzy mimo braku środków, warunków i personelu, mimo ostracyzmu społeczeństwa i podejrzliwości środowiska medycznego nie bali się wcielać w życie śmiałych, obarczonych ryzykiem, wizjonerskich pomysłów.

Ta doskonale udokumentowana książka to jedna z pierwszych prób opisu pionierskich operacji transplantologicznych w Polsce. Powściągliwa i surowa w formie reportażowa narracja jest gestem solidarności wobec transplantologów, a także próbą przywołania pamięci o innych, cichych bohaterach tej opowieści – dawcach.


4. „Serce i pazur – o uczuciach zwierząt. Gawędy Simony Kossak” Simona Kossak



Opis wydawcy: 
Publikacja prezentuje gawędy autorki, które do tej pory można było słuchać wyłącznie na antenie Polskiego Radia Białystok. Ich wybór został przygotowany w taki sposób, aby czytelnicy mogli poznać „ludzką” naturę zwierząt. Oprócz wspaniałego języka poszczególnych gawęd, dodatkowym walorem książki są doskonale dobrane fotografie, które wzbogacają przekaz słowny.


5. „Serce tygrysicy” Aisling Juanjuan Shen



Opis wydawcy:
Bezkompromisowa, odważna i szczera historia chińskiej emigrantki, która marzy o ucieczce do lepszego świata. Pochodząca z rodziny niepiśmiennych rolników, Shen jako pierwsza z wioski dostaje się do kolegium nauczycielskiego, którego absolwentom rząd zapewnia dożywotnią posadę. Zesłana do wioski niewiele większej niż ta, w której się urodziła, Shen walczy z samotnością, sypiając z przygodnie poznanymi mężczyznami. Dzieli tym samym los matki, która dla korzyści materialnych uwikłała się w wieloletni romans pod nosem zobojętniałego na wszystko męża. Aborcja przeprowadzona w koszmarnych warunkach, walka o dach nad głową, moralne poświęcenia, których wymaga się (szczególnie od kobiet) w skorumpowanym świecie chińskiego biznesu, to tylko niektóre z prób, na jakie została wystawiona Shen. Czy uda jej się wygrać nierówną walkę z losem? 

6. „Serce Europy” Norman Davies



Opis wydawcy:
Historię Polski zazwyczaj poznajemy według utartego schematu: średniowiecze, nowożytność, zabory i powstania, odzyskanie niepodległości i wiek dwudziesty. Ale tak nie musi być! Norman Davies udowadnia, że nie ma dla niego schematów, od których nie można byłoby się oderwać. W „Sercu Europy” podróż przez polską historię biegnie ścieżką od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych. 
Polska w „Sercu Europy” to nie tylko geograficzny środek kontynentu. To miejsce, w którym rytm rozwoju europejskiej cywilizacji jest najlepiej słyszalny. Pierwsze polskie wydanie tej książki to gratka dla wszystkich miłośników historii i pisarstwa Normana Daviesa.


7. „Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach” Waldemar Smaszcz



Opis wydawcy:
Waldemar Smaszcz przez blisko dwadzieścia trzy lata pozostawał w bliskich relacjach z księdzem-poetą, co zaowocowało nie tylko licznymi edycjami wierszy, ale i pierwszą książką wspomnień, na którą złożyły się rozmowy z cyklu Ludzie, których spotkałem. Po latach powrócił do tego tematu, odwiedził wszystkie miejsca związane z ks. Twardowskim, zwłaszcza z jego dzieciństwa i młodości, korygując wiele wypowiedzi samego poety, wśród nich te o dzieciństwie na wsi i przeżyciach z lat wojny. Zagłębił się w niezwykle bogatą twórczość z lat gimnazjalnych publikowaną głównie w „Kuźni Młodych”. W niej właśnie należy upatrywać źródła zarówno niezwykłego umiłowania przyrody, jak i szczególnego rodzaju humoru, który w późniejszych latach odmienił lirykę religijną i stał się znakiem rozpoznawczym wierszy ks. Twardowskiego.
Serce nie do pary jest pierwszą książką poświęconą ks. Twardowskiemu i jego wierszom opartą zarówno na bliskich z nim spotkaniach, jak i wnikliwym odczytaniu wierszy, także tych zaliczanych do juweniliów.



8. „Serce mroku” Jacek Dukaj



Opis wydawcy:
Retelling klasycznego „Jądra ciemności” Josepha Conrada - na obcej planecie, w przyszłości alternatywnej historii, gdzie Niemcy zwyciężyły w II wojnie światowej. W głębinach dżungli wyrosłej na dzikiej biologii Mroku, pod wiecznie zachmurzonym niebem, Untermensch zbiegły z hitlerowskiej bazy buduje swój szalony kult wśród tubylców wyniesionych ze zwierzęcej nieświadomości do krwiożerczego człowieczeństwa. Przybyły właśnie z Ziemi kapitan AstroKorps zostaje wysłany wgłąb tej ciemniej dziczy z misją przeniknięcia do sekretnego królestwa Untermenscha.

Opowiadanie nagrodzone w 1999 roku nagrodą im. Janusza A. Zajdla za rok 1998 i Srebrnym Globem. Pochodzi z tomu "Król Bólu".


9.  „Serca, dłonie, głosy” Ian McDonald


Opis wydawcy: 
Rodzina Mathembe Fileli to zwyczajna, przeciętna rodzina, jak wszystkie mieszkające w Chepsenyt. Ojciec hoduje truxy, matka odmienia śpiewem, dziadek - jak każdy zmarły - jest drzewem w Gaju Przodka. W malutkim Chepsenyt wszyscy żyją w zgodzie; tutejsi Proklamatorzy i Spowiednicy nie przejmują się sporami toczonymi w stolicy. Ale wielka polityka dosięga i ich - do osady przybywają żołnierze Imperatora. Znalazłszy w jednym z domów ukrywającą się parę buntowników, zrównują Chepsenyt z ziemią, skazując mieszkańców na tułaczy los. W obcym dla siebie świecie miasta, pełnym aniołów i demonów, nędzy i krwi, Mathembe walczy o byt, szukając jednocześnie aresztowanego ojca. Jest to tym trudniejsze, że czyni to milcząc w proteście przeciw takiej rzeczywistości.

10. „Przełęcz Złamanego Serca”  Alistair MacLean


Opis wydawcy: 
Specjalna misja wojskowa wysłana do odległego fortu, gdzie wybuchła epidemia cholery, wyrusza pociągiem zaopatrzonym w niezbędny sprzęt, lekarstwa oraz trumny. Pech towarzyszy im jednak od początku.

Spodobał Ci się ten post? Nie przegap kolejnych, będzie mi miło, jeśli mnie polubisz :)
    

Komentarze