Nocne niebo skrywa w sobie tajemnice, które fascynują ludzi od zarania dziejów. Każdej nocy można spędzić godziny wpatrując się w migoczące gwiazdy, a i tak ciągle odkrywać coś nowego. Gdy badamy nocne konstelacje razem z naszymi dziećmi, warto zaopatrzyć się w przewodnik, dzięki któremu obserwacje te możemy uzupełnić konkretną wiedzą i wzbogacić ciekawostkami.
Lśnij. Przewodnik po nocnym niebie jest dokładnie tym, co sugeruje podtytuł - fascynującym, bogatym w merytoryczne informacje (autorka jest pisarką naukową NASA) oraz pięknie ilustrowanym zbiorem wiedzy o ciałach niebieskich widocznych z Ziemi. W kilkunastu mini-rozdziałach zebrano informacje na temat Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa i Jowisza, a także Drogi Mlecznej, Pasu Oriona, Gwiazdy Polarnej, Krzyża Południa i Syriusza. Nie zabrakło miejsca dla satelit i komety Halleya, a całość podsumowano w zwięzłym słowniczku.
Każdy mini-rozdział jest podzielony na tematyczne części, w których znajdziemy zarówno naukowe fakty, poświęcone m.in. wielkości danego ciała niebieskiego, panującej na nim atmosfery i temperatury, czy jego odległości od Ziemi, jak również historię jego odkrycia i prowadzonych na przestrzeni wieków badań. Świetnym pomysłem było także dołączenie części z ciekawostkami kulturowymi, pokazującymi jak np. dana planeta czy gwiazda była nazywana przez różnorodne cywilizacje i jakie wiązały się z nią legendy i wierzenia.
Komentarze
Prześlij komentarz